niedziela, 21 lipca

ul. Obrońców Westerplatte

Ulica Obrońców Westerplatte zaczyna się od ronda przy placu Powstańców Śląskich, a kończy swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą 1 Maja i węźle z ul. Bagienną (DK79). Długość ulicy Obrońców Westerplatte to 2,7 km. 

Była to niegdyś jedna z ważniejszych dróg handlowych łączących historyczne osady Katowic: Zawodzie, Burowiec, Roździeń i Szopienice. 

Na tej ulicy można spotkać dwa mosty nad rzeką Rawa. Nieuregulowane koryto rzeki po ulewnych deszczach występowało z brzegów i zalewało okoliczne pola i zabudowania. Po I wojnie światowej dokonano zmian w zakresie koryta Rawy, nieco zmieniono jej bieg oraz oddano do użytku nowy most. 

Przy ulicy Obrońców Westerplatte 44 stała dawniej hala sportowa Hutniczego Klubu Sportowego. Historia tego budynku sięga początku XX wieku, kiedy została wybudowana i wraz z ogrodem oddana do użytku. Pierwotną funkcją budynku była restauracja, gdzie odbywały się przeróżne uroczystości lokalnem takie jak np. w 1922 roku obchody 24. rocznicy powstania Sokoła w Roździeniu. Lokal działał do lat 30. XX wieku, a po II wojnie światowej przekazano budynek hucie Szopienice, która go wyremontowała i otworzyła w nim Hutniczy Klub Sportowy. Trenowali tam tacy polscy sportowcy jak np. Leszek Skorupa czy Marek Seweryn. 

W 2012 roku halę rozebrano, a na jej miejscu powstały nowa, niska zabudowa mieszkaniowa. 

Przy ulicy Obrońców Westerplatte znajdują się: 

  • zabudowania dawnych zakładów hutniczych Walther Croneck (obecnie BATERPOL S. A.)
  • Część zabudowań dawnego browaru Petera Mokrskiego
  • Główna siedziba Katowickich Wodociągów S.A. 
  • Budynek poczty, wzniesiony w stylu funkcjonalistycznym w latach 1931-1932. Gmach zaprojektowali Jan Najman i Julian Puterman-Sadłowski z biura projektowego przy Ministerstwie Poczt i Telegrafów. 
  • Budynek dawnej dyrekcji Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”.

Nazwy w latach:

  • 1871-1922: Chaussee Strasse (część szopienicka), Hüttenstrasse (część burowiecka)
  • 1922-1939: ul. Szosowa (1920), ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego (przed 1928) – część szopienicka, ul. Hutnicza – część burowiecka
  • 1939-1945: Adolf Hitler Strasse  (część szopienicka), (część burowiecka)
  • czasy Polski Ludowej: ul. Oświęcimska (do 1963 r.), ul. Obrońców Westerplatte

Artykuł powstał w ramach zadania publicznego pod tytułem: Szopienice.PL – nasza dzielnica w Internecie. Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *