sobota, 20 kwietnia

Wsparcie Katowic dla Ukraińców

Zbiórka niezbędnych do życia artykułów, specjalne numery infolinii i adresy e-mailowe, baza pomocy zaoferowanej przez mieszkańców i przedsiębiorców – Katowice oferują pakiet wsparcia dla mieszkańców Ukrainy. Pomoc udzielana będzie zarówno tym, którzy zdecydowali się opuścić rodzimy kraj, jak i tym, którzy na Ukrainie, mimo wojny, zdecydowali się zostać.

Wszyscy z niepokojem obserwujemy militarny atak Rosji na Ukrainę, naszego sąsiada zza wschodniej granicy. Eskalacja konfliktu, bez wątpienia, spowoduje napływ uchodźców szukających schronienia na terenie naszego kraju. Katowice wielokrotnie pokazywały, że każdy kto jest w potrzebie może znaleźć tu schronienie. Pomoc, w imieniu miasta, zadeklarował prezydent Katowic.

Pracownicy Urzędu Miasta Katowice nieustannie odbierają telefony od osób, które w jakiś sposób chciałyby wspomóc w tej trudnej sytuacji obywateli Ukrainy. Jestem dumny z tego, że katowiczanie są tak bardzo empatyczni w stosunku do naszych sąsiadów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. –Uruchamiamy cały szereg rozwiązań, dzięki którym wszelkie formy zadeklarowanej pomocy trafią do osób tego potrzebujących. Przede wszystkim, w porozumieniu z merem Lwowa, publikujemy listę najpotrzebniejszych artykułów. To takie rzeczy jak koce, odzież, środki higieny osobistej czy żywność z długą datą ważności. Od poniedziałku zbiórki prowadzone będą przez wszystkie szkoły na terenie Katowic – dodaje prezydent.

Całodobowa infolinia

Działający od ub. roku przy ul. Młyńskiej 5 Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców uruchomił czynny całodobowo nr telefonu 539 696 888. Zarówno pod tym numerem, jak i pod  specjalnie utworzonym przez miasto adresem mailowym ukraina@katowice.eu, będzie można uzyskać wszelkie informacje dotyczące wsparcia, np. dowiedzieć się gdzie przygotowane zostały miejsca noclegowe czy jak uzyskać pomoc prawną. Aby informacja była powszechnie dostępna na terenie miasta, w tym przede wszystkim w takich miejscach jak dworce kolejowe, centra przesiadkowe czy przystanki komunikacji miejskiej, pojawią specjalne plakaty, na których będzie widniał numer czynnej całodobowo infolinii i podany wyżej adres mailowy.

Infolinię uruchomił także wojewoda śląski. + 48 32 207 79 01 – to numer, pod którym obywatele Ukrainy mogą uzyskać informacje na temat legalizacji pobytu.

Baza wsparcia „Katowice dla Ukrainy”

Od wczoraj, do Urzędu Miasta zgłaszają się firmy i osoby prywatne, które chcą udzielić wsparcia Ukraińcom, którzy znajdą schronienie w Katowicach. Dlatego wzorem działań z czasu pandemii, Katowice uruchamiają bazę wsparcia „Katowice dla Ukrainy”. Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo – za pośrednictwem adresu pomocukraina@katowice.eu. Przedsiębiorstwa i osoby chcące okazać bezpłatną pomoc proszone są o wysłanie e-maila, zawierającego dane kontaktowe: telefon lub e-mail oraz krótką, hasłową informację o zakresie swojej oferty – tak by można ją było przypisać do jednej z odpowiednich kategorii: transport, noclegi, żywność, pomoc psychologiczna, pomoc medyczna, pomoc prawna i notarialna, oferty pracy, tłumacz. Pod ten sam adres e-mailowy zgłaszać się mogą osoby, które chcą zostać wolontariuszami. W szczególności poszukiwane są osoby mówiące po ukraińsku. Listy przekazane zostaną Fundacji In Corpore, która prowadzi Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców w Katowicach oraz Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Katowicach. Te instytucje będą docierały z pomocą do potrzebujących.

Zbiórka rzeczy i środków finansowych

Dla chętnych uruchomiona została także zbiórka artykułów niezbędnych do życia. W szczególności potrzebne są środki higieny osobistej, odzież, ręczniki, koce, zapasy żywności i apteczki. Przynosić je będzie można od poniedziałku do katowickich szkół. Na pomoc psychologiczną mogą liczyć uczniowie katowickich szkół, pochodzący z krajów dotkniętych konfliktem. Objęci nią, w razie konieczności, mogą zostać także inny obywatele Ukrainy.

Lista potrzebnych rzeczy dla obywateli Ukrainy:

 • Koce termoizolacyjne
 • Śpiwory
 • Karimaty (foliowane)
 • Materace
 • Odzież (wspólna zbiórka z organizacjami pozarządowymi i funduszami charytatywnymi)
 • Płaszcze / peleryny przeciwdeszczowe
 • Środki do mycia ciała
 • Pasta do zębów
 • Szczoteczki do zębów
 • Szczotki do włosów
 • Bielizna damska
 • Bielizna męska
 • Bielizna dziecięca
 • Podpaski higieniczne
 • Pieluchy dziecięce
 • Pieluchy dla dorosłych
 • Ręczniki papierowe
 • Ręczniki z mikrofibry
 • Naczynia kuchenne wielorazowego użytku: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, filiżanki (materiał – spożywczy silikon lub plastik)
 • Środki antyseptyczne (dezynfekcyjne)
 • Maski wielokrotnego użytku lub opakowanie masek jednorazowych
 • Zapasy żywności: woda, żywność typu instant (do szybkiego przyrządzenia), batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, konserwy, makaron, błyskawiczne płatki śniadaniowe
 • Zapałki
 • Baterie
 • Zapalniczki
 • Świece
 • Apteczki

Rusza również zbiórka datków na rzecz Ukraińców. Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji In Corpore. Numer konta to 02109020110000000115111518 – Santander Bank z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc obywatelom Ukrainy.

Każda forma pomocy jest teraz na wagę złota. W Urzędzie Miasta postaramy się także pomóc w wypełnianiu niezbędnych dokumentów i formularzy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Inicjatywa Rady Miasta Katowice

Od czwartku deklaracje wsparcia dla Ukrainy płyną z całych Katowic. Wyraz temu dali mieszkańcy miasta, którzy przyszli na katowicki Rynek i zamanifestowali swoje wsparcie dla narodu ukraińskiego.

Solidarność z mieszkańcami Ukrainy chcą wyrazić także katowiccy radni, którzy w tym celu przygotowali projekt oświadczenia Rady Miasta Katowice w sprawie solidarności z mieszkańcami Ukrainy wobec agresji Federacji Rosyjskiej. W dokumencie możemy przeczytać:

„W imieniu mieszkańców miasta Katowice wyrażamy sprzeciw wobec militarnej napaści Rosji na Ukrainę. Ten agresywny atak wobec naszego najbliższego sąsiada jest naruszeniem integralności terytorialnej suwerennego państwa. Jako Radni Miasta Katowice wyrażamy solidarność z Ukrainkami i Ukraińcami, którzy mieszkają w Katowicach. Wielu z nich od dawna postanowiło związać swoje życie z naszym miastem. Bardzo wielu prowadzi tu swoją działalność gospodarczą. Cieszymy się również, że w naszym mieście niemal na każdym kroku możemy spotkać młodych Ukraińców, którzy przyjechali na Śląsk, do Katowic, aby studiować na naszych uczelniach (…) Rada Miasta Katowice w imieniu mieszkańców naszego miasta przekazuje naszym przyjaciołom i partnerom z Ukrainy słowa solidarności i przyjaźni. A w razie potrzeby również pomocy. W imię wolności i pokoju.”

Projekt to inicjatywa klubów radnych Rady Miasta Katowice i będzie procedowany na najbliższej sesji – 3 marca.

W ramach solidarności z Ukrainą od 25 lutego plac Kwiatowy będzie podświetlony na niebiesko-żółto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *