piątek, 21 czerwca

W sobotę Tour de Pologne w Katowicach

fot. UMK

Już po raz dwunasty w Katowicach odbędzie się Tour de Pologne, a konkretnie 6. etap wyścigu – jazda indywidualna na czas. Kolarze zagoszczą w naszym mieście w sobotę 14 sierpnia.

Katowice na trasie Tour de Pologne uchodziły za świątynię sprintu. To właśnie w stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej metropolii zawodnicy rozwijali bardzo duże prędkości, ponad 80 km/h, jadąc w dół aleją Korfantego na finiszu obok Spodka. Jednak po ubiegłorocznym, bardzo groźnym wypadku Fabio Jakobsena, trasa została zmieniona. Meta znajdzie się tym razem nieopodal Spodka, przy pomniku Powstań Śląskich. Tegoroczna trasa ma 19,1 km długości. Zawodnicy będą startowali co minutę, a ostatnich 10 zawodników co dwie minuty z ul. Olimpijskiej, obok budynku NOSPR. Stamtąd pojadą w kierunku Zawodzia i Janowa, przejadą przez Nikiszowiec, później okrążą Muchowiec i ul. Francuską oraz ul. Damrota wrócą do ścisłego centrum Katowic.

Tour de Pologne to wydarzenie doskonale znane mieszkańcom Katowic, bo to już dwunasta edycja w mieście. Zachowajmy dystans przy kibicowaniu i stosujmy się do zaleceń organizatorów oraz służb porządkowych na trasie wyścigu. W tym roku znów nie będzie miasteczka przy Spodku, gdyż zgodnie z zaleceniami międzynarodowej federacji kolarskiej zarówno start, jak i meta odbywają się bez udziału szerokiej publiczności – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami w ruchu, których wprowadzenie jest konieczne dla bezpiecznego przeprowadzenia wyścigu w formule indywidualnej jazdy na czas, który trwać będzie nieprzerwanie blisko 4 godziny. Dzięki doskonałej współpracy służb miejskich i policji udało nam się wspólnie z organizatorem ograniczyć zamknięcia tylko do dnia wydarzenia, czyli do 14 sierpnia – dodaje wiceprezydent.

Dla tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Tour de Pologne, konieczna będzie zmiana organizacji ruchu drogowego oraz transportu publicznego. Dlatego warto zapoznać się z informacjami, jak również godzinami i terminami poszczególnych wyłączeń i objazdów.

W dniu wyścigu, czyli 14 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury. Od godz. 5:00 rano wprowadzone zostaną pierwsze zmiany w organizacji ruchu. Od godz. 10:30 planowane jest wprowadzenie ograniczeń w ruchu lub zamknięcie takich ulic, jak Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy Gracza, Warszawska, Szkolna, Moniuszki, Korfantego, aleja Roździeńskiego oraz od godz. 13:00: 1 Maja, Bagienna, Magazynowa, Szopienicka, Gospodarcza, Zofii Nałkowskiej, Wyzwolenia, Krawczyka, Górniczego Dorobku, Porcelanowa, Trzech Stawów, Francuska, Damrota. Prosimy śledzić tymczasowe znaki zakazu zatrzymywania. Kierowcy, którzy pozostawią swoje pojazdy na trasie muszą się liczyć z tym, że mogą one zostać odholowane na koszt właściciela.

Zamknięty dla ruchu pojazdów będzie też dojazd do Doliny Trzech Stawów pomiędzy ul. Murckowską i od skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Lotnisko. Od godz. 13:00 do godz. 19:00 zamknięta będzie m.in. znajdująca się na terenie parku rolkostrada. Niemożliwy będzie także w tych godzinach dojazd do Cmentarza Komunalnego oraz ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec (dojazd lub dojście tylko wejściami od ul. Meteorologów).

Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godziny 19.00. Dla kierowców chcących wyjechać z wnętrza pętli zlokalizowanej w Śródmieściu dostępna będzie śluza w rejonie skrzyżowania Roździeńskiego – Uniwersytecka – Olimpijska,  gdzie ruchem będzie kierować policja i w miarę możliwości będzie umożliwiać wyjazd bądź wjazd. Ponadto, na ulicy Francuskiej, na fragmencie od ulicy Jagiellońskiej do ulicy Warszawskiej nastąpi odwrócenie kierunku ruchu, gdzie ruchem będą kierować uprawnione osoby.

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:

 • na ulicy 1 Maja ruch będzie się odbywać wyłącznie północną jezdnią tj. od Zawodzia do ulicy Dudy Gracza,
 • na ulicy Dudy Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią tj. od ulicy 1 Maja do Al. Roździeńskiego,
 • umożliwiony zostanie wyjazd z parkingu Centrum Przesiadkowego Zawodzie na ulicę 1 Maja w kierunku Centrum,
 • zawężona do 1 pasa ruchu zostanie jezdnia ulicy Bagiennej (DK79) w rejonie wyjazdu
  z Zawodzie w kierunku Mysłowic,
 • dojazd ulicą Szopienicką od Giszowca możliwy będzie wyłącznie do Osiedla Nikiszowiec, natomiast dojazd w kierunku Centrum z Giszowca możliwy będzie z wykorzystaniem ulic Pszczyńskiej i Murckowskiej,
 • zamknięty zostanie zjazd z Autostrady A4 na ulicę Damrota (kierunek Wrocław),
  dojazd w kierunku Centrum możliwy będzie z wykorzystaniem ulicy Francuskiej,
 • dojazd w kierunku Centrum z Autostrady A4 (kierunek Kraków) możliwy będzie
  z wykorzystaniem ciągu ulic Francuska, Ceglana, Kościuszki,
 • zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania w ciągu ulicy Damrota,
 • zatoki postojowe zlokalizowane wzdłuż trasy wyścigu zostaną zabezpieczone taśmami ostrzegawczymi.

W związku z wciąż trwającymi uzgodnieniami mogą się pojawić jeszcze kolejne zmiany w organizacji ruchu, o których będziemy informować na naszych stronach internetowych.
W dniu wyścigu ulegają zmianom także rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Już od godz. 4:30 rano wyłączona będzie trakcja tramwajowa od Ronda do Rynku. Ruch wznowiony będzie po godz. 22:30 Dodatkowo w godz. 10:00 – 20:30 nie będą kursować tramwaje na linii Zawodzie-Centrum Miasta – Załęże oraz z centrum Miasta w kierunku Brynowa (uruchomiona zostanie linia tramwajowa nr 56, kursująca na odcinku Brynów Centrum Przesiadkowe – Katowice Plac Miarki).

Kolarze pojawią się w Katowicach również 15 sierpnia (niedziela) ok. godz. 16:00, ponieważ 7. etap wyścigu Zabrze-Kraków prowadzić będzie m.in. ulicami Zarzecza, Podlesia i Kostuchny.

Szczegóły tras oraz aktualne informacje o zmianach w organizacji ruchu i komunikacji publicznej można znaleźć na www.katowice.eu. Ponieważ w czasie wyścigu ulegają zmianom rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne będą także na stronie ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/

Podobnie jak w latach poprzednich uruchomiona zostanie infolinia dla mieszkańców, która będzie działać w piątek 13 sierpnia oraz w sobotę 14 sierpnia. W godz. 8:00-19:00 pod numerem 32 77 88 960 można będzie uzyskać odpowiedź na pytania związane z wyścigiem.

Na trasie dopuszczone jest kibicowanie, przy czym należy zachować wszelkie obowiązujące zasady dotyczące dystansu społecznego. Zachęcamy do gorącego dopingu zawodników!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *