sobota, 18 maja

Nie siej opon, posiej łąkę!

Oddaj stare opony, a w zamian odbierz nasiona łąk kwietnych i kompost! Przed nami druga odsłona akcji „Nie siej śmieci, posiej łąkę” w tym roku. Katowice wspólnie z MPGK walczą z procederem wyrzucania opon do lasu, ale też wystawianiem ich w wiatach śmietnikowych, a nawet na miejskie chodniki. 

Miasto konsekwentnie zwraca uwagę mieszkańców na problem niewłaściwego pozbywania się odpadów. Od kilku lat realizowane są m.in. projekty społeczne, które bezpośrednio angażują katowiczan. Dzikie wysypiska można zgłaszać przez aplikację NaprawmyTo.pl, mieszkańcy co roku sprzątają też wybrane tereny w ramach akcji „SprzątaMy Dzielnice”. Tegoroczna edycja zakończyła się w miniony weekend rekordowym wynikiem zebranych śmieci. Część odpadów jest szczególnie problematyczna. To m.in. elektrośmieci czy opony, które często trafiają do lasu, ale też są wystawiane przy kontenerach czy wprost na chodniki. Dlatego akcji „SprzątaMy Dzielnice” w tym roku towarzyszy także projekt „Nie siej śmieci, posiej łąkę”. Za pierwszym razem mieszkańcy mogli odbierać nasiona łąk kwietnych i kompost w zamian za elektrośmieci, teraz czas na kolejny problematyczny odpad – opony.

Opony są na co dzień przyjmowane od mieszkańców Katowic w każdym z czterech Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów. W niektórych warsztatach samochodowych czy wulkanizacyjnych także jest możliwość pozostawienia starych opon po wymianie (czasem za opłatą), choć warsztat nie ma takiego obowiązku. – Cały czas szukamy kolejnych sposobów dotarcia z informacją do mieszkańców. Po raz kolejny trzeba przypomnieć, że opony nie są gabarytem ani odpadem selektywnym i nie są odbierane  razem z nimi. Zachęcamy, żeby oddawać je do punktu zbiórki odpadów, a w zamian odebrać nasiona łąk kwietnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nasiona i kompost tak jak poprzednio będą czekały w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów przy ul. Milowickiej 7A, w godz. od 8 do 13 (12 czerwca, sobota). Ilość nasion i kompostu będzie uzależniona od liczby i rodzaju przywiezionych opon. Z jednego adresu w Katowicach przyjmowane będą maksymalnie 4 sztuki opon samochodowych z samochodów osobowych do 3,5 tony bez felg i/lub 2 sztuki opon motocyklowych.

Akcja powinna dać mieszkańcom dodatkową możliwość legalnego i bezpłatnego pozbycia się zalegających opon, a nie być okazją do wyczyszczenia piwnic i strychów ze starych opon gromadzonych latami u siebie i u rodziny. Gdyby każdy mieszkaniec pozbywał się starych opon na bieżąco, nie byłoby problemu z ich nagromadzeniem. Przecież opon nie zmienia się na nowe co sezon a przy normalnym użytkowaniu opony wystarczają na kilka sezonów, szczególnie jeśli używa się sezonowych – mówi Robert Potucha, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach.

Zużyte opony są problematycznym i specyficznym odpadem, bo są duże, ciężkie, a ponadto zbudowane są z wielomateriałowych warstw trudnych do przetworzenia. Brakuje też  specjalistycznych instalacji, co powoduje, że ceny za samo ich zagospodarowanie kształtują się na poziomie  500  –  600 zł za tonę. Zgodnie z wymogami 75 proc. opon wprowadzonych na rynek powinno zostać poddane odzyskowi (materiałowemu, surowcowemu lub energetycznemu), z czego minimum 15 proc. odzyskowi materiałowemu. Większość opon poddaje się odzyskowi energetycznemu, a tylko 1/3 odzyskowi surowcowemu. Niestety nie ma większego popytu na ten typ odpadów.

W ramach akcji z jednego adresu w Katowicach będą przyjmowane maksymalnie 4 sztuki opon samochodowych z samochodów osobowych do 3,5 tony bez felg i/lub 2 sztuki opon motocyklowych.

* za 3-4 opony samochodowe – 3 torebki nasion + 1 worek Kompovitu

* za 1-2 opony samochodowe – 2 torebki nasion + 1 worek Kompovitu

* za 1-2 opony motocyklowe – 1 torebka nasion + 1 worek Kompovitu

UWAGA: W przypadku zainteresowania większą ilością Kompovitu (max. do 100 kg) będzie możliwość indywidualnego umówienia się na odbiór w innym dniu.

Więcej informacji:

Wszystkie Gminne Punkty Zbiórki Odpadów (tzw. PSZOK-i) można znaleźć tutaj: https://www.mpgk.com.pl/dla-mieszkancow/punkty-zbiorki-odpadow

Jak wysiać łąkę? Więcej informacji tutaj: http://laka.org.pl/o-lakach/jak/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *