niedziela, 16 czerwca

Tężnia solankowa w Katowicach znów otwarta!

fot. Radosław Kaźmierczak

Po niemal rocznej przerwie ponownie uruchomiona zostanie tężnia solankowa. Mieszkańcy będą mogli korzystać z obiektu w Parku Zadole od soboty, 8 maja, od godziny 9:00. Tego samego dnia ponownie uruchomione zostaną także fontanny przy katowickim Rynku.

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w ubiegłym roku byliśmy zmuszeni wyłączyć tężnię z użytkowania. To obiekt, który jest bardzo popularny wśród mieszkańców Katowic i dlatego bardzo się cieszę, że po tak długiej przerwie, wraca do normalnego funkcjonowania. Tężnia powstała dzięki zaangażowaniu katowiczan. To właśnie ten projekt zdobył aż 15 tys. głosów w ramach budżetu obywatelskiego, co pokazuje jak duże było zapotrzebowanie na taką inwestycję. Zależy nam na tym, by spędzały tu czas całe rodziny, seniorzy, młodzi ludzie, by integrowali się sąsiedzi. Od soboty, 8 maja, będzie to znowu możliwe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tężnia solankowa znajduje się w miejskim parku Zadole, przy ul. Wczasowej, w Ligocie. Powstała jako projekt Budżetu Obywatelskiego 2017 i została uruchomiona w kwietniu 2019. Tężnia jest zasilana solanką Zabłocką z Dębowca, wydobywaną od 1892 roku z odwiertu „Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych, przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji.

Przebywanie w przestrzeni tężni pomaga w leczeniu m.in:

  • zatok i górnych dróg oddechowych,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • alergii,
  • nerwicy wegetatywnej,
  • niedoczynności tarczycy,
  • chorobach reumatycznych,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)
  • chorobie Bechterewa (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa)
  • otyłości
  • niektórych chorób ginekologicznych (oprócz nowotworów).

Występują też przeciwwskazania, więc przed korzystaniem z dobrodziejstw tężni należy bezwzględnie zapoznać się z regulaminem, dostępnym na miejscu.

Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami; funkcjonować będzie do października, w godzinach 9.00-21.00, a w sezonie letnim do godz. 22.00. Korzystanie z tężni jest bezpłatne.

Kolejne „solankowe projekty” katowiczan

Tężnia solankowa w Zadolu cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców Katowice oraz gości z innych miast, którzy przyjeżdżają z niej skorzystać. Efekt tej popularności to między innymi kolejne projekty zgłaszane w ramach budżetu obywatelskiego w Katowicach. Jednym z nich jest „Tężnia solankowa na Tysiącleciu”. To pomysł, który w edycji 2020 uzyskał 14 658 głosów i będzie realizowany w tym roku. Aktualnie zadanie jest w fazie projektowej. Kolejny pomysł to „Fontanna solankowa wraz z obiektami małej architektury w Giszowcu – Dzielnicy Ogrodów”. W ramach tego zadania planowane jest utworzenie strefy wypoczynku i zdrowia, w której można będzie odetchnąć morskim powietrzem z fontanny solankowej, otoczonej ozdobnymi roślinami na wzór historycznych giszowieckich ogródków. Projekt uzyskał 3 657 głosów w edycji 2019.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *