sobota, 20 kwietnia

Zmiany stawek za odbiór odpadów w Katowicach od 1 lipca

Wzrost kosztów bieżących, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy Unii Europejskiej, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej, nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności – to główne czynniki wpływające na podwyższenie kwoty za odbiór odpadów w Katowicach. Nowa stawka wyniesie 26,30 zł miesięcznie za odpady segregowane.

– Przez ostatnie dwa lata stawki za odbiór odpadów utrzymywane były na stałym poziomie. Niestety, ze względu na niezależne od nas czynniki zewnętrzne związane ze znaczącym wzrostem kosztów, nie jest to już dłużej możliwe – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic. – Przepisy mówią o tym, że opłaty za odbiór śmieci mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie na ten cel, a system musi się bilansować. W praktyce oznacza to, że koszty usługi odbioru i zagospodarowania odpadów (SGOK) muszą być pokryte w całości z opłaty wnoszonej przez mieszkańców. Szukając najlepszego rozwiązania dla mieszkańców ogłosiliśmy przetarg na firmę, która będzie odpowiadała za gospodarowanie odpadami. Jedyną ofertę złożyła spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli dotychczasowy operator. Warto podkreślić, że tym samym żadna z firm funkcjonujących na rynku w tej branży nie zaproponowała niższej kwoty. Wiemy, że nowa stawka za odpady segregowane dla mieszkańców wyniesie 26,30 zł. Bardzo nas cieszy, że jest ona niższa niż się spodziewaliśmy i wciąż plasuje Katowice w gronie miast z najniższymi stawkami miesięcznymi – dodaje wiceprezydent Bogumił Sobula.

Zmiany stawki wynikają z bieżących kosztów ponoszonych przez MPGK:

  • wzrost płacy minimalnej – o 24,4% w porównaniu z rokiem 2019
  • podwyższenie standardów, m.in. recyklingowych wynikających z rozporządzeń UE. Przez dwa ostatnie lata dzięki powiększeniu m.in. taboru, zatrudnienia czy liczby pojemników do selektywnej zbiórki, poziom segregacji śmieci w Katowicach wzrósł i wynosi ok. 40%. W 2025 roku UE wymaga już 55% recyklingu, co oznacza konieczność poniesienia kolejnych nakładów m.in. na infrastrukturę.
  • wzrost stawek opłaty marszałkowskiej, czyli opłat za korzystanie ze środowiska, jakie pobiera Urząd Marszałkowski – w przypadku tzw. stabilizatu oraz pozostałości w okresie 2019-2020 stawka ta wzrosła o 59%.
  • zmiany prawne generujące dodatkowe koszty – regulacje po pożarach składowisk, dotyczące bezpieczeństwa, przepisy związane z wymaganym udziałem pojazdów elektrycznych lub gazowych we flocie (obecnie jest ich 12, a w ciągu najbliższych dwóch lat – co najmniej 15 kolejnych; do końca 2022 roku mają one stanowić 10% całej floty MPGK a do 2025 – 30%; koszt jednej śmieciarki gazowej jest o 25% wyższy od standardowej) oraz wymogi dotyczące kontroli wizyjnej (koszt wykonania to ok. 670 tys. zł).

Warto pamiętać, że Katowice zapewniają swoim mieszkańcom odbiór odpadów z większą częstotliwością niż w wielu innych miastach. Oprócz odpadów bieżących odbierane są także wielkie gabaryty, odpady budowlane, choinki czy zużyte leki i baterie. Mieszkańcom przysługuje także raz w roku możliwość odbioru jednego tzw. big-bag’a z gruzem – co sprawia, że znacząco spadają koszty remontów. Ponadto dzięki inwestycjom o wartości 120 milionów złotych, Katowice dysponują także jednym z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania odpadów w kraju. Pozwala on zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, którzy przodują w województwie śląskim pod względem liczby produkowanych śmieci. W marcu rozpoczęła się budowa nowej hali hermetyzacji procesu stabilizacji odpadów biodegradowalnych. Wprowadzenie nowej stawki śmieciowej umożliwi utrzymanie oferowanych standardów gospodarki odpadowej.

Rosnące koszty bieżące i zmiany opłat w stawkach to kwestia poruszana nie tylko w Katowicach. Inne miasta wojewódzkie, a także gminy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zostały także w ostatnim czasie zmuszone do wprowadzenia podwyżek za gospodarowanie odpadami.

Wybrane miasta wojewódzkie
Łódź 34,00 zł
Opole 28,00 zł
Rzeszów 27,00 zł
Katowice 26,30 zł
Poznań 25,00 zł
Gorzów Wielkopolski 24,00 zł
Kraków 23,00 zł
Bydgoszcz 21,00 zł

Stawki miesięcznych opłat na 1 mieszkańca za odpady segregowane:

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Będzin 36,00 zł
Bobrowniki 35,00 zł
Pyskowice 34,80 zł
Mysłowice 31,80 zł
Piekary Śląskie 30,00 zł
Ruda Śląska 30,00 zł
Dąbrowa Górnicza 29,00 zł
Mikołów 29,00 zł
Łaziska Górne 29,00 zł
Sosnowiec 27,70 zł
Chorzów 26,90 zł
Świętochłowice 26,50 zł
Katowice 26,30 zł
Tychy 26,00 zł
Siemianowice Śląskie 25,95 zł
Bytom 24,50 zł
Zabrze 24,20 zł
Czeladź 24,00 zł
Tarnowskie Góry 21,00 zł

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *