sobota, 20 kwietnia

Rusza budowa „Nowego Nikiszowca”

Mrówcza Górka – fot. O. Kosma

Wkrótce rozpocznie się budowa osiedla „Nowy Nikiszowiec” z rządowego programu Mieszkanie Plus. Kilka tygodni temu podczas spotkania z mieszkańcami w Nikiszowcu mieliśmy okazję poznać wstępne zasady najmu oraz sposobu wykupu tych lokali. Szczegóły projektu przedstawił prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – Janusz Olesiński oraz architekci z warszawskiej pracowni 22Architekci, którzy odpowiadali za projekt nowego osiedla.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy zainteresowani tematem mieli okazję zobaczyć wizualizacje osiedla i usłyszeć o szczegółach tej inwestycji. Projektanci osiedla przedstawili ich koncepcję urbanistyczną, choć autorem pierwszej wersji był architekt  Tomasz Konior. Z kolei prezes Olesiński przedstawił wstępne kryteria finansowe. Była to dobra okazja, by zadać bezpośrednio pytania o szczegóły całej inwestycji.

Na ten moment wiemy, że dostępnych będzie ok. 513 mieszkań o powierzchni od 40 do 94 metrów kwadratowych. Będą to głównie 2 i 3 pokojowe lokale mieszkalne. Nie przewidziano „kawalerek”. Ze wstępnych szacunków podanych przez prezesa wysokość czynszu w mieszkaniu 50-metrowym wyniesie ok. 1150 zł. Dojdą do tego opłaty za ogrzewanie (ok. 125 zł), prąd, wodę oraz wywóz śmieci (14 zł/os). Mieszkania mają zostać wykończone w standardzie „pod klucz”, czyli będą wyposażone w drzwi wewnętrzne, wykończona zostanie łazienka, podłogi i ściany. Po stronie przyszłych mieszkańców pozostaną meble, lampy oraz wyposażenie dodatkowe.

Ostateczne i potwierdzone informacje mają zostać podane w połowie 2018 roku. Wtedy ruszyć ma rekrutacja i nabór chętnych. W mieście ma zostać zlokalizowanych kilka punktów rekrutacyjnych. Budowa osiedla ma zostać zakończona w połowie 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *