niedziela, 23 czerwca

Ograniczenie handlu w niedziele

30 stycznia 2018 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał głośną ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Zgodnie z nowym prawem zakaz zostaje wprowadzony od 1 marca 2018 roku. Początkowo obejmuje tylko dwie niedziele w miesiącu (handlować będzie można w pierwszą i ostatnią). W 2019 roku przewidziana jest zaledwie jedna niedziela handlowa, a docelowo od 2020 roku wszystkie niedziele pozostaną wolne. Będzie kilka wyjątków w okresach przedświątecznych (w sumie 7 niedziel –  dwie przed Bożym Narodzeniem, jedna przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu). Ważnym punktem zmian jest również zakończenie handlu w Wigilię o godzinie 14.00.

Ustawa określa jednak szereg wyjątków. Czynne będą stacje benzynowe, ośrodki kultury, kina, cukiernie, kwiaciarnie, piekarnie, restauracje. Zakupy będzie również można zrobić w sklepach hotelowych, punktach handlowych znajdujących się na dworcach, pocztach, hurtowniach rolno-spożywczych, w skupach zbóż, owoców i mleka.

Za złamanie zakazu przedsiębiorcy grożą surowe kary, a za uporczywe łamanie zasad przewidziana jest nawet kara więzienia. Wśród społeczeństwa zdania podzielone są niemal pół na pół. Przeciwnicy swoje racje argumentują tym, że w niedzielę mogą spokojnie robić zakupy nie mając na nie czasu w trakcie tygodnia. Zwolennicy zauważają, że wreszcie dołączymy do innych zachodnich krajów Unii Europejskiej, gdzie wolne niedziele funkcjonują już od lat. Obserwatorzy życia publicznego uważają również, że dzięki zakazowi więcej czasu spędzimy z rodziną. Obojętny na zmiany nie pozostaje rynek. Koleje Śląskie wprowadzają specjalne rodzinne bilety kolejowe, dzięki którym będziemy mogli podróżować całą rodziną korzystając z naprawdę dużych zniżek. Swoje ciekawe oferty mają w planie również instytucje kultury.

Z pewnością za rok o tej samej porze będziemy już wiedzieć czy pomysł rządzących się sprawdził.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *