sobota, 20 lipca

Jak ekoodpowiedzialnie ogrzać mieszkanie?

Jak ekoodpowiedzialnie ogrzać mieszkanie?

Czy wiesz, że ruszyły spotkania z mieszkańcami Katowic dotyczące działań związanych z ochroną powietrza?

– Kto chce się dowiedzieć jak bezpiecznie, ekologicznie i oszczędnie ogrzewać mieszkanie i jednocześnie uzyskać dofinansowanie na zmianę systemu ogrzewania, powinien wziąć udział w jednym ze spotkań organizowanych przez Urząd Miasta Katowice – mówi Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice.

Przygotowane przez Urząd Miasta Katowice spotkania informacyjno-szkoleniowe, mają na celu prezentację:

– danych o zanieczyszczeniu powietrza i aktualnych działaniach związanych z ograniczaniem niskiej emisji na terenie miasta Katowice, w tym także kontroli spalania odpadów w paleniskach domowych,

– konieczności zapewnienia wentylacji w mieszkaniach i obowiązku utrzymania przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych,

– możliwości uzyskania dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania budynków oraz montażu urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Spotkanie prowadzone będą przez pracowników Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice. Do współpracy w organizacji spotkań z mieszkańcami zaproszeni zostali przedstawiciele Straży Miejskiej w Katowicach oraz Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego. Ponadto, w wybranych lokalizacjach, w spotkaniach uczestniczyć będą przedstawiciele Tauron Ciepło Sp. z o. o. oraz Zakładów Energetyki Cieplnej S.A. Każde ze spotkań odbywać się będzie w godzinach od 17.00 do 18.30.

W Szopienicach spotkanie odbędzie się 7 marca w MDK przy ul. Obrońców Westerplatte 10. Rozpoczęcie o godz. 17:00. Na Burowcu spotkanie odbędzie się 21 marca w MDK przy ul. Hallera 28.

LICZBOWE PODSUMOWANIE WYBRANYCH DOTYCHCZASOWYCH DZIAŁAŃ MIASTA W ZAKRESIE WALKI O CZYSTE POWIETRZE:

WYMIANA PIECÓW: W 2015 roku dofinansowaliśmy wymianę 355 kotłów za blisko 1,8 mln zł, w 2016 roku było to już 515 pieców za ponad 4 mln zł. Dodatkowo w latach 2015–2016 dofinansowaliśmy kwotą ponad 1,1 mln zł instalację 197 źródeł odnawialnej energii. W tym roku planujemy wymienić prawie 800 pieców oraz zamontować prawie 130 instalacji odnawialnych źródeł energii. – W latach 2018–2027, w ramach programu 10×10, przeznaczymy w sumie 100 mln zł na wymianę źródeł ciepła. Od 2016 roku podnieśliśmy także maksymalną kwotę dotacji na wymianę pieców do 10 000 zł. Dzięki temu poziom dofinansowania jest jednym z najwyższych w kraju – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

KONTROLE STRAŻY MIEJSKIEJ: W 2016 roku Straż Miejska ponad 3400 razy kontrolowała, czy w piecach spalane są śmieci. Nałożono 540 mandatów. Do początku lutego br. Straż Miejska wykonała ponad 1000 kontroli i nałożyła ponad 50 mandatów.

KOMUNIKACJA PUBLICZNA PRIORYTETEM: Pod koniec grudnia na ulice Katowic wjechało 30 nowoczesnych Solarisów. W latach 2017-2018 PKM zakupi 50 nowych pojazdów – w tym elektryczne. W tym roku rusza budowa trzech centrów przesiadkowych (Zawodzie, Ligota, Brynów) – wartość inwestycji 178 mln zł (120 mln zł – wartość dofinansowania). Rozwój sieci wypożyczalni rowerów – 3 stacje w 2015 r., 11 stacji w 2016 r., co najmniej 20 stacji w 2017 r.

OŚWIETLENIE: wymiana w 2017 roku ok. 1600 punktów oświetlenia ulicznego na nowoczesne oświetlenie led. Koszt inwestycji ok. 18 mln zł

1 komentarz

  • Zapomnieli jeszcze dodać… i zbudowaliśmy niedawno setki nowych pieców kaflowych na węgiel, m.in. w mieszkaniach komunalnych przy ul. Bednorza w Katowicach. Piękna propaganda sukcesu Urzędu Miasta Katowice, a wkłady kominowe aż po dach do bezpiecznych i ekologicznych gazowych kotłów kondensacyjnych sfinansujcie sobie sami, Drodzy Lokatorzy KZGM-u, oczywiście oprócz kosztów zakupu i montażu samych kotłów. W razie potrzeby służę bogatą korespondencją, również z Prezydentem Krupą, w przedmiotowej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *