Urząd Miasta Katowice w dniu dzisiejszym podał do wiadomości wyniki głosowania na projekty z Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. Na terenie Szopienic i Burowca w głosowaniu wygrały następujące wnioski:
1. Sprzęt multimedialny dla Szkoły Podstawowej nr 44 oraz bezprzewodowy Internet dla mieszkańców Szopienic (1 063 pkt),
2. Modernizacja sali komputerowej w Szkole Podstawowej nr 42 w Katowicach (807 pkt),
3. Budowa siłowni plenerowej dla mieszkańców Burowca i okolic (593 pkt),
4. „ Marzeń nigdy dość” (440 pkt),
5. Siłownia Plenerowa na Borkach (naprzeciwko domu ul. Borki 33, 372 pkt),
6. „Bezpieczny, radosny i kolorowy plac zabaw dla dzieci z Bagna” – Doposażenie (299 pkt)
7. Zakup nowości i doposażenie Filii nr 36 (181 pkt).
Z wniosków ogólnomiejskich, które tyczyły się naszej dzielnicy nie przeszedł żaden.
Szczegółowe wyniki w linkach poniżej:
Wyniki głosowania na projekty BOK 2017 – ogólnomiejskie.pdf
Wyniki głosowania na projekty BOK 2017 – lokalne.pdf
Tegoroczne głosowanie na projekty trwało od 19 do 25 września. Na wybrane projekty mieszkańcy mogli zagłosować za pomocą formularza internetowego lub w jednym z 35 stacjonarnych punktów zlokalizowanych na terenie całego miasta. Frekwencja wyniosła 12,12% – zagłosowało 30 010 osób – a więc o ponad 13 tys. więcej niż w 2015 r.). Decyzją Marcina Krupy, prezydenta Katowic, łączna pula środków przeznaczonych na budżet obywatelski wynosi od 2015 r. 20 mln zł., dzięki czemu jest on jednym z największych w kraju.
– W Katowicach stawiamy na wysoką jakość życia. Dlatego cieszę się, że mieszkańcy w zeszłym tygodniu skorzystali z możliwości wprowadzania realnych zmian w swoim otoczeniu i całym mieście. Mówię tu zarówno o osobach, które złożyły wnioski, jak i tych, które głosowały – czyli tym samym zadecydowały, jak wydać 20 milionów złotych. Dziś rano otwieraliśmy w Katowicach zmodernizowane za ponad 0,5 mln boiska sportowe na Osiedlu Gwiazd – na które głosowali mieszkańcy rok temu. To najlepiej pokazuje, że budżet obywatelski działa i że warto angażować się w życie miasta – mówi prezydent Marcin Krupa.
W sumie do realizacji w roku 2017 wyłoniono 126 projektów lokalnych oraz 3 ogólnomiejskie. Zadania te otrzymały najwięcej głosów i zmieściły się w puli środków przewidzianych dla projektów z danej kategorii. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, obowiązywał próg minimalnego poparcia, jakie musi zdobyć w głosowaniu dany projekt, żeby mógł zostać zrealizowany. W przypadku projektów lokalnych wynosi 45 punktów, a ogólnomiejskich – 135 punktów.
Mieszkańcy wybrali w głosowaniu trzy zadania ogólnomiejskie do realizacji. Najwięcej głosów otrzymała „Tężnia solankowa dla Katowic” (15 151 punktów). Do realizacji zakwalifikowały się również „Budowa boiska z trawy syntetycznej do piłki nożnej na Osiedlu Witosa” (6 481 punktów) oraz „Bezpieczne Katowice” – Zakup profesjonalnego sprzętu ratowniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostuchnie (3 816 punktów).
Wśród zwycięskich projektów lokalnych znalazły się zadania dotyczące utworzenia nowych punktów monitoringu m.in. w Śródmieściu, na Os. Paderewskiego i w Janowie (punkty te zostaną włączone do nowoczesnego, inteligentnego monitoringu miejskiego – KISMiA), czy też utworzenia łącznie dziewięciu wypożyczalni rowerowych – w Piotrowicach-Ochojcu i Ligocie-Panewnikach.
Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego zostaną zrealizowane także m.in.: ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Przyroda nad Kłodnicą, czyli Szlakiem Dzika”, renowacja „Róż Nikiszowca”, iluminacja bożonarodzeniowa w Murckach, festyn integracyjny w Podlesiu, czy też miasteczko rowerowe w Piotrowicach.Co sądzicie o zwycięskich projektach?
Czy instytucje miejskie powinny brać udział w Budżecie Obywatelskim?
Komentujcie 🙂
A w Szopienicach beda dalej jazdzic starym jelczem,wstyd.Ludziom wazniejsze jakies solanki niz bezpieczenstwo!!!
no jasne ze jest to atrakcyjniejszy projekt, zdrowie jest ważniejsze niż bezpieczeństwo.