piątek, 21 czerwca

Otwarcie strażnicy OSP Katowice Szopienice

28 maj 2016 to szczególna data dla strażaków ochotników z Szopienic, tego dnia oficjalnie została otwarta nowa strażnica oraz nadano nowy sztandar ufundowany przez Prezydenta Katowic Marcina Krupę. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele rzymskokatolickim św. Jadwigi Śląskiej, gdzie ksiądz proboszcz Grzegorz Krząkała poświęcił sztandar, który jednostka otrzymała za ofiarną i pełną poświęcenia służbę dla społeczeństwa od 141 lat.

Po uroczystej mszy świętej, kolumna składająca się z orkiestry dętej Katowice, pododdziałów OSP, zaproszonych gości oraz wozów pożarniczych przemieściła się ulicami Szopienic do strażnicy OSP. Na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach Szopienicach odbyła się oficjalna część uroczystości Dnia Strażaka, otwarcia strażnicy oraz nadania sztandaru. W uroczystości wzięli udział Prezydent Katowic Marcin Krupa, Przewodnicząca Rady Miasta Katowice Krystyna Siejna, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP st.bryg Jeremi Szczygłowski, Komendant Miejski PSP w Katowicach st.bryg Bogdan Jędrocha, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Katowicach dh Marek Durał, samorządowcy, dowódcy JRG i delegacje OSP z Katowic.

Po rozpoczęciu uroczystości i odegraniu hymnu państwowego, przystąpiono do nadania sztandaru jednostce, poprzedni sztandar nadany w 1974 roku zasili zbiory Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Fundatorem sztandaru został Prezydent Marcin Krupa, a uroczystego wręczenia dokonał druh Marek Durał. Wcześniej Prezydent Marcin Krupa, Przewodnicząca Krystyna Siejna i dh Marek Durał wbili pamiątkowe gwoździe do drzewca sztandaru. Po zakończeniu ceremoniału nadawania sztandaru, przystąpiono do wręczenia złotych, srebrnych i brązowych medali dla zasługi dla pożarnictwa. Strażacy zostali wyróżnieni również odznaką Strażak Wzorowy, a Prezydent Katowic wyróżnił nagrodami pieniężnymi strażaków podziału bojowego, którzy ofiarnie służą na rzecz społeczeństwa i przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa w Katowicach. Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Katowicach w czasie uroczystości wyróżnił figurą św. Floriana jednostkę OSP Katowice Szopienice oraz wyróżniających się strażaków tej jednostki, a Prezydent Katowic, Przewodnicząca Rady Miasta oraz Komendant Wojewódzki PSP otrzymali automatyczne czujki dymu i czadu. Prezes OSP w Szopienicach dh Piotr Leśków podziękował wszystkim którzy przyczynili się do przebudowy strażnicy oraz organizacji uroczystości, prezes przedstawił informacje o jednostce i nadmienił, że w tej chwili najpotrzebniejszą inwestycją jest zakup nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było otwarcie zmodernizowanej strażnicy OSP, inwestycja która pochłonęła 1,5 mln złotych przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa Szopienic i warunków pełnienia służby przez strażaków. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali, Marcin Krupa, Krystyna Siejna oraz dh Marek Durał. Po oficjalnym otwarciu zaproszeni goście, delegacje OSP oraz mieszkańcy mogli zwiedzać strażnicę szopienickiej OSP. Po oficjalnym obchodach odbył się festyn dla mieszkańców, gdzie poza grillem, tradycyjną grochówką strażacką, przygotowano wiele atrakcji m.in. dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci oraz fotobudkę. Na scenie co rusz zmieniali się artyści. Całość imprezy zakończono pokazem tańca z ogniem i sztucznymi ogniami.

Fotografie: Oliwier Kosma, Grupa OKB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *