niedziela, 14 kwietnia

Industriada 2015 w Szopienicach [PLAN]

Industriada w tym roku przypada na 13 czerwca. Warto zapoznać się z programem i tego dnia odwiedzić okoliczne miasta, które w swoich zabytkach przygotowały liczne atrakcje.

Dzień przed, w piątek 12 czerwca, odbędzie się „rozruch maszyn” czyli cykl imprez wprowadzających w klimat Święta Szlaku Zabytków Techniki.

Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach na piątkowy wieczór i noc z Instytucją Kultury Ars Cameralis oraz Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, przygotowują Industrialny Rave w Walcowni Cynku w Katowicach-Szopienicach. W przestrzeni starej fabryki, jeszcze niedawno zapomnianej i zniszczonej, a dziś stojącej u progu nowego życia, spotkają się energetyczna siła, intensywność dźwięków, entuzjazm i pasja wpisane w stylistykę elektro/techno i konwencję rave’u. Oprócz koncertów takich artystów jak Function, Terranowa czy Nervy będziemy mogli także zobaczyć filmy i fotografie. Część z nich pokazuje historię wybranych obiektów przemysłowych Zagłębia Ruhry, z którego doświadczeń korzysta zarówno INDUSTRIADA, jak i Szlak Zabytków Techniki.

Siła, intensywność dźwięków, entuzjazm i pasja. Rave. Techno mierzy się z katedralną przestrzenią Walcowni Cynku w Katowicach-Szopienicach.

(piątek) 12 czerwca 21:30 otwarcie bram 22:00 – 22:30 SLPWK 22:40 – 23.50 RSS B0YS 0:00 – 0:20 Oficjalne otwarcie 0:20 – 1:20 Nervy 1:30 –2:30 Terranova dj set 2:45 – 5:00 Function dj set

Ilość miejsc ograniczona – 500 osób Bilety: 20 zł Sprzedaż biletów: ticketportal.pl, ticketpro.pl oraz w Walcowni Cynku w Katowicach-Szopienicach od godz. 21.00 w dniu koncertu.

Następnego dnia (13.06.2015) również zapraszamy do Walcowni:

Program wydarzeń w dniu 13 czerwca w ramach Industriada 2015 odbędzie sie pod hasłem Homo faber/Homo ludens. Motyw pracy towarzyszący tegorocznej edycji Industriady stał się bowiem inspiracją dla wydarzeń prezentowanych w Walcowni Cynku w Katowicach. Praca w jej różnych odsłonach, ale i wypoczynek – czas, w którym człowiek oddaje się zabawie to tematy podejmowane przez twórców i pomysłodawców tegorocznego programu. Za pomocą czterech obszarów tematycznych: sztuki, muzyki, industrialu, dziedzictwa i warsztatów opowiemy Państwu o człowieku, jego historii i doświadczeniach w pracy i zabawie.

 14.00 – 18.00

„Śląskie miasteczko“

Warsztaty artystyczne dla dzieci odwołujące się do tradycji pracy i zabaw śląskich.

Za pomocą różnych technik, artystycznych rozwiązań i środków, najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję współtworzyć i rozwijać miasteczko, w którym będzie można pracować, bawić się i odpoczywać. Wspólnie z animatorami dzieci będą mogły uczestniczyć w kilku działaniach/etapach tworzenia miasta: budowaniu i ozdabianiu śląskich familoków, sadzeniu kwiatów i pielęgnowaniu przygotowanych przez siebie klombów, ozdabianiu form w kształcie ciasteczek i innych słodyczy, które nawiązywać będą do tradycyjnych śląskich wypieków, a także zabawach / doświadczeniach chemicznych z wykorzystaniem produktów spożywczych i wykonywaniu przedmiotów/gadżetów codziennego użytku z wykorzystaniem wzornictwa śląskiego.

Sadzonki i inne przygotowane przedmioty powędrują wraz z uczestnikami do domów – jako pamiątka i nagroda za włożoną inwencję i trud.

Warsztaty będą przygotowane i poprowadzone przez Stowarzyszenie „Mocni Razem“

 

14.00 – 20.00

Wystawa Walcowni Cynku w Katowicach – Szopienicach/Zwiedzanie Walcowni

Wystawa stała Walcowni Cynku prezentująca hutnictwo cynku na Górnym Śląsku zostanie zaaranżowana w hali gdzie znajduje się zabytkowy ciąg służący do walcowania blachy cynkowej, uruchomiony w 1904 roku. W przestrzeni hali zaprezentowana zostanie historia oraz technologie hutnictwa cynku. Wystawa pokaże w zarysie historię najważniejszych koncernów i hut produkujących cynk na Górnym Śląsku. Ponadto odtworzone zostanie wnętrze hutniczej pracowni chemicznej prowadzącej badania jakościowe oraz stoisko wysyłki gotowych wyrobów, gdzie chcemy pokazać zwiedzającym możliwości zastosowania cynku.

 

„Erwin Sówka, czyli o znakach na niebie i ziemi“. Wystawa prac Erwina Sówki /

16.00 – spotkanie z artystą

Erwin Sówka to całkowicie odrębna indywidualność artystyczna, wielki outsider, oryginalny malarz uznawany za klasyka śląskiej sztuki nie tylko nieprofesjonalnej. Natchniony wizjoner, który poprzez malarstwo poszukuje transcendentnego wymiaru naszego istnienia. Urodzony w 1936 roku w Giszowcu. W młodości znalazł się w kręgu oddziaływania „śląskich okultystów”, od 1956 r. należał do Grupy Janowskiej, koła malarzy amatorów skupionych od połowy lat 50 przy Kopalni „Wieczorek”. Wystawa jego prac w przestrzeni Walcowni Cynku będzie szczególna nie tylko ze względu na charakter i niezwykłość jego sztuki. Wyjątkowym akcentem ekspozycji stanie się obraz zatytułowany „Uthemann“ namalowany przez artystę specjalnie z okazji Industriady.

 

Działania muzyczne w wykonaniu AGF i Milky Wishlake

Po raz kolejny architektura starej Walcowni Cynku w Katowicach – Szopienicach, w której czas jakby świadomie zatrzymał wyraźne ślady dawnej atmosfery i pracy, stanie się przestrzenią muzycznych wariacji nawiązująych do odgłosów, jakie niosła ze sobą praca ludzi i maszyn. Niemiecka artystka AGF i polski muzyk Milky Wishlake usytuowani wśród starych walcarek i pieców stworzą cykl mini-koncertów i muzycznych eksperymentów dedykowanych industrialnym obiektom.

 

AGF, czyli Antye Greie-Ripatti jest innowatorką współczesnej muzyki elektronicznej, wokalistką, producentką, artystką wizualną, poetką, kuratorką wystaw. Karierę zaczynała w duecie Laub, grającym elektro-pop. W międzyczasie zaczęła także rozwijać swoje zainteresowania możliwościami nowych technologii – by wspomnieć jej album Head Slash Bauch, na którym przetworzyła fragmenty skryptu html i instrukcji do software na muzykę elektroniczną.

Milky Wishlake, czyli Kamil Zawiślak, to pianista, kompozytor, wokalista, producent. Głównymi inspiracjami są dla niego cisza, spokój i przestrzeń. W jego muzyce można doszukać się inspiracji elektroniką i ambientem, ale też bardzo wyraźnych nawiązań do popu, funku czy r’n’b.

 

Szychtownica

Podziel się historiąTwoich Bliskich! Przygotuj informację na temat osób Ci znanych, którzy pracowali w wybranych obiektach Górnego Śląska i uzupełnij platformę Szychtownica!

Każdy uczestnik, który chciałby podzielić się historią bliskich osób pracujących w jednym z obiektów przemysłowych Górnego Śląska, dzięki specjalnie przygotowanym stanowiskom w hali Walcowni, przy pomocy instruktora, będzie mógł uzupełnić internetową platformę Szychtownica o przygotowane wcześniej informacje. Zapraszamy!

 

Wystawa: Homo faber / homo ludens.

Za pomocą kilku wielkoformatowych wydruków umieszczonych na specjalnie przygotowanych ekspozytorach w przestrzeni Walcowni Cynku wystawa prezentować będzie reprodukcje wybranych prac /fotografii i obrazów/m.in. Adolfa Menzla, Maxa Steckla, Joanny Helander. Ekspozycja będzie przewrotną dedykacją dla postindustrialnych miejsc, uwzględniającą w swej formie aspekt zarówno pracy, jak i wypoczynku.

 

Zagłębie Ruhry w filmie i fotografii

Zagadnienia związane z rozwojem przemysłu są uniwersalne, a ich doświadczenie tożsame dla wielu europejskich krajów i regionów. Ze względu na podobieństwa tradycji Górnego Śląska i Zagłębia Ruhry, ale też inspirujących dla nas wypracowanych przez niemiecki region przykładów wykorzystania postindustrialnego dziedzictwa, postanowiliśmy stworzyć projekt, który nakreśli wspólną mapę wspomnień przemysłowego świata. W kilku miejscach hali Walcowni Cynku prezentowane będą filmy i fotografie dokumentujące historię wybranych obiektów przemysłowych Zagłębia Ruhry, m.in. film „ARAL Archiv, Benzol, Krauftstoff aus Kohle“. Materiały pochodzą ze zbiorów archiwalnych Stiftung Zollverein w Essen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *