niedziela, 23 czerwca

[MDK BUROWIEC] „Burza” – spektakl dla dzieci

Miejski Dom Kultury w Burowcu oraz Stowarzyszenie Teatralne „Tespis” zapraszają na spektakl dla dzieci pod tytułem „Burza” – 27 maja 2015 roku o godz.10.00.

Spektakl skierowany jest dla dzieci od 5 do 12 roku życia w ramach projektu teatralnego pod nazwą „Baśnie Pana Szekspira”.
Zapraszamy przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych!!!

Kilka słów o spektaklu „Burza”:
Morze. Na nim statek miotany wiatrem i zalewany ogromnymi falami, ponieważ trwa burza.  Przerażeni pasażerowie walczą o życie. Jest wśród nich Alonzo, król Neapolu, jego syn Ferdynand oraz książę Mediolanu Antonio. Na szczęście wszyscy lądują bezpiecznie na tajemniczej wyspie. Okazuje się, że wyspa jest od kilkunastu lat zamieszkana przez maga Prospera, jego nastoletnią córkę Mirandę, ducha Ariela oraz Kalibana – dzikiego i pokracznego niewolnika. To właśnie Prospero wywołał na morzu sztorm, który przywiódł na wyspę rozbitków. Całe wydarzenie zostało przez niego wcześniej zaplanowane i umyślnie zorganizowane.

Jaki nieodgadniony Prospero ma w tym cel? Rychło wychodzi na jaw, że dawno temu był księciem Mediolanu, a jeden z pasażerów statku – Antonio – to jego brat, który podstępem przejął władzę w mieście, wygnawszy Prospera z córką. Tylko dzięki pomocy wiernego sługi Gonzala wygnańcy przeżyli morską podróż rozpadającą się łodzią, którą dotarli na zaczarowaną wyspę. Na wyspie Prospero uwolnił uwięzionego przez wiedźmę Sykoraks ducha Ariela, którego uczynił swoim sługą. Następnie przejął władzę na wyspie od syna wiedźmy, Kalibana. Po latach korzysta z nadarzającej się okazji i z pomocą czarów sprowadza na wyspę swojego brata….

Jak potoczą się dalsze losy rozbitków na zaczarowanej wyspie? Czy Prospero zdoła wybaczyć i zapomnieć swojemu bratu i królowi Neapolu wyrządzone niegdyś krzywdy? Czy wygnańcy i pasażerowie statku powrócą do cywilizowanego świata, czy też pozostaną na wyspie? Jaka przyszłość czeka Mirandę i królewicza Ferdynanda? Czy Ariel i Kaliban odzyskają wolność, a Prospero na powrót stanie się księciem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w spektaklu, którego scenariusz powstał w oparciu o wybitne wzory angielskich adaptacji szekspirowskich dramatów, przeznaczonych dla dzieci.

Wyprodukowana przez Stowarzyszenie Teatralne TESPIS „Burza” to przesycona magią niezwykła opowieść o miłości: ojca do córki i chłopaka do dziewczyny, a także o władzy, która nierozsądnie używana powoduje nieodwracalne straty i sieje niezgodę. To również spektakl o zamiłowaniu do sztuki, która pozwala kreować najdziwniejsze światy, i to nie tylko w wyobraźni twórcy. Czyż tajemnicza wyspa nie jest jednym z takich światów? I czyż, dzięki sztuce, nie mamy możliwości sprawdzić, jak tam jest? No właśnie – mamy! Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich na „Burzę” – jedyny taki spektakl w Polsce!

WAŻNA WIADOMOŚĆ!!!

Miejsce: MIEJSKI DOM KULTURY w Katowicach przy ul.Gen. J. Hallera 28
Termin: 27.05.2015 godz.10.00
Cena biletu: 15 zł
Rezerwacja:
Koordynator Miejskiego Domu Kultury:
Justyna Bula instruktormdk@poczta.onet.pl  tel.32/256 84 53
Koordynator ds. promocji i sprzedaży Stowarzyszenia Teatralnego TESPIS:
Katarzyna Jasielska promocja@basniepanaszekspira.pl

Więcej…

Realizatorzy:
autor: William Szekspir
adaptacja i reżyseria – Henryk Adamek
scenografia i kostiumy – Wojciech Jankowiak
muzyka – Rafał Smoleń

Aktorzy:
Daria Polasik,
Bartłomiej Błaszczyński,
Jerzy Dziedzic,
Dariusz Wiktorowicz,
Piotr Wiśniewski,
Mateusz Znaniecki

OPINIE O PROJEKCIE:

„Bardzo popieram Waszą inicjatywę „Baśnie Szekspira” – ma ona bez wątpienia wielkie znaczenie edukacyjne i potencjał artystyczny.”
Profesor Jerzy Limon
Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

„Projekt „Baśnie Pana Szekspira” jest bardzo cenną inicjatywą, godną najwyższego uznania. Jego realizacja przyczyni się z pewnością do aktywizacji kulturalnej najmłodszych dzieci, umożliwi im poznanie twórczości jednego z najwybitniejszych autorów światowego dramatu w ciekawej i dostosowanej do ich percepcji formie, będzie też ważnym krokiem w ich teatralnej edukacji. Sam pomysł uważam za znakomity i gorąco popieram ten projekt.”
Prof. dr hab. Ewa Wąchocka
Instytut Nauk o kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych
Uniwersytet Śląski

Szekspir dla dzieci! To śmiały, zaskakujący i fantastyczny zarazem pomysł. Przyzwyczailiśmy się myśleć o dzieciach poprzez pryzmat bajek, także teatru, który wystawia bajki. A dzieci zawsze mierzą wyżej, chcą rozumieć świat dorosłych i są nim zafascynowane. Mądre adaptacje najlepszej literatury dramatycznej to i wielka lekcja historii, i wielki zamysł teatralny.”
Dr hab. Marek Waszkiel
Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Popieram projekt w całej rozciągłości. Tego typu teatralna „praca u podstaw” jest nie do przecenienia, a realizowanie jej na tak szlachetnym materiale, jak sztuka Szekspira, tym bardziej podnosi rangę przedsięwzięcia.
Dr Halina Waszkiel
Adiunkt na Wydziale Lalkarskim Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *