sobota, 20 lipca

[MDK SZOPIENICE] „RAJCULA WARZY” – monodram w gwarze śląskiej

Filia nr 1 Miejskiego Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach zaprasza dnia 6 marca 2015 r. godz. 17.00 na monodram po śląsku pt. „RAJCULA WARZY”.

Rajcula Warzy zdjęcie

Monodram „RAJCULA WARZY” – to siedem tradycyjnych śląskich dań i siedem zasłyszanych w śląskich kuchniach historii, czyli monolog młodej Górnoślązaczki, która uprzyjemnia sobie życie gotując, a gotowanie umila łosprawianiem. Są więc przepisy i na żur żyniaty, i oberiba, karminadle, kreple i krupnioki, ale i historia miłosna z wojną w tle, wspomnienie z dzieciństwa małego rojbra, czy sekretna – sprawdzona! – receptura na żur doprawiony afrodyzjakami. I gdzieś wciąż majaczące pytanie: czy warto gotować, gdy nie ma dla kogo? Czy archetypiczna śląska gospodyni, która „warzy ino do siebie” ma jeszcze cokolwiek wspólnego z archetypem?

Monodram „Rajcula warzy” to inscenizacja tekstu Aliny Moś-Kerger, wyróżnionego w Konkursie na Jednoaktówkę po śląsku w 2013 roku i pierwsza w historii tego konkursu realizacja sceniczna autorskiego tekstu w gwarze śląskiej w profesjonalnym teatrze.

Występuje Joanna Wawrzyńska, absolwentka studium aktorskiego przy Teatrze Śląskim w Katowicach, która zdała egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu w Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie, współpracująca m.in. z teatrami Śląskim („Iwona, księżniczka Burgunda”) i Żelaznym („Ballada o bezpańskiej suce i gołębiu”, „Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij”) w Katowicach. Za rolę „Rajculi” została nagrodzona na 43. OFTJA we Wrocławiu. Organizacją produkcji i reżyserią spektaklu zajmuje się Alina Moś-Kerger, reżyserka m.in. spektakli „Karin Stanek” (Młoda Scena Teatru Korez) czy „Ony” (Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.). Scenografię do spektaklu przygotowała Paulina Biskup, studentka na wydziale grafiki Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach.

Joanna Wawrzyńska za rolę rajculi została laureatką 43. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu.

Alina Moś-Kerger „Rajcula warzy”

na scenie: Joanna Wawrzyńska

reżyseria: Alina Moś-Kerger

scenografia: Paulina Biskup

Współproducentem spektaklu jest Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

CENA BILETU: 10 zł

Bilety do odbioru w sekretariacie filii nr 1.

 ZAPRASZAMY !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *