niedziela, 23 czerwca

Podsumowanie 2014 roku w OSP Szopienice

Poprzedni rok był dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Szopienicach bardziej pracowity w porównaniu do roku 2013. OSP Szopienice w 2014 roku wyjeżdżała aż 100 razy do akcji ratowniczo-gaśniczych, w tym 68 razy gasiła pożary, 28 razy wyjeżdżała do miejscowych zagrożeń, a 4 alarmy okazały się fałszywe. Większość zdarzeń miała miejsce w dzielnicy Szopienice – Burowiec, ale także zdarzały się interwencje w dzielnicach Janów, Dąbrówka Mała, Śródmieście oraz Piotrowice, jedna interwencja była także w Rudzie Śląskiej. We wszystkich tych interwencjach łącznie interweniowała 20 strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. W 2014 szopienicka straż pożarna wzbogaciła się o nowy sprzęt ratowniczy w tym podarowany od firmy Honda agregat prądotwórczy jednofazowy, 10 najnowszych hełmów wraz z latarkami oraz zakupione zostały 4 sztuki aparatów ochrony dróg oddechowych Auer. W 2014 roku OSP Szopienicach uczestniczyła wielokrotnie w pokazach ratowniczych, zajęcia edukacyjnych dla młodzieży oraz zabezpieczała kilkanaście imprez masowych. W poprzedni roku 5 kandydatów na strażaków ukończyło 3 miesięczne szkolenie podstawowe, a 7 osób ukończyło szkolenie uzupełniające z ratownictwa technicznego. W maju 2014 r. 10 strażaków z OSP otrzymało nagrody pieniężne od prezydenta miasta za działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa Katowic. W planach na 2015 jednostka ma wyszkolenie kolejnych 6 strażaków, rozpoczęcie planowanej od 2013 roku przebudowy remizy OSP, zbieranie środków finansowych na zakup nowego samochodu ratowniczego, który zastąpiłby 30 letniego Jelcza, pozyskanie środków od sponsorów oraz z budżetu obywatelskiego na zakup ciężkiego zestawu ratownictwa drogowego oraz pontonu z silnikiem spalinowym. A teraz przedstawione zostanie kilkanaście z poważniejszych interwencji OSP w 2014 roku:

1Kolizja drogowa ul. Obrońców Westerplatte

W dniu 14 stycznia około godz 12 na skrzyżowaniu ulic Roździeńskiej i Obrońców Westerplatte doszło do kolizji dwóch samochodów. Zadania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych.

 

 

 

2Pożar składowiska odpadów ul. Stawiska

1 marca 2014 doszło do pożaru dużego składowiska odpadów na ulicy Stawiska. Ogień był widoczny z daleka i po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się 9 m2 różnych odpadów.

 

 

 

3Pożar domu jednorodzinnego ul. Wilczewskiego

5 marca doszło do pożaru garażu, poddasza oraz samochodu na ulicy Wilczewskiego w dzielnicy Piotrowice. Zadaniem straży pożarnej było ugaszenie pożarów, przeszukanie pomieszczeń oraz w późniejszej fazie prace rozbiórkowe. W akcji wzięło udział 12 zastępów straży pożarnej.

 

 

4Zadymienie w mieszkaniu ul. Chemiczna

15 marca doszło do zadymienia w mieszkaniu z powodu pożaru sadzy w kominie. Zadaniem straży pożarnej był pomiar tlenku węgla w mieszkaniu, oddymienie pomieszczeń oraz ugaszenie palących się sadz w przewodach kominowych.

 

 

 

5Pożar trawy ul. Górniczego Dorobku.

21 marca doszło do groźnego pożaru trawy, ogniem objęta była powierzchnia 10 hektarów. Ogniem walczyło 8 zastępów straży pożarnej oraz dwa samoloty gaśnicze.

 

 

 

 

6Wypadek drogowy ul. Wiosny Ludów

7 kwietnia doszło do wypadku drogowego w skutek którego został potrącony 6 letni chłopiec przez samochód Volvo. Dziecko zostało przewiezione do szpitala przed przybyciem straży pożarnej. Zadaniem OSP było zabezpieczenie miejsca wypadku na czas pracy policji, a później neutralizacja płynów eksploatacyjnych.

 

 

7Pomiar tlenku węgla ul. Korczaka

10 kwietnia doszło do podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla. Po przybyciu na miejsce Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej zastano zadymienie w mieszkaniu w wyniku nieszczelności kominowej. Zadaniem zastępów straży pożarnej było przewietrzenie mieszkania oraz pomiar tlenku węgla. Lokatorka mieszkania została przebadana przez zespół pogotowia.

 

 

8Próba samobójcza ul. Wiosny Ludów

10 maja katowicka straż pożarna otrzymała zgłoszenie o próbie samobójczej. Po dojeździe służb ratowniczych świadkowie zdarzenia poinformowali, że mężczyzna klęczał na skraju dachu, jednak zszedł już z dachu i udał się w nieznanym kierunku. W tym momencie działania straży pożarnej zostały zakończone. Policjanci po kilkunastu minutach odnaleźli mężczyznę.

 

10Pożar hali z chemikaliami ul. Woźniaka

22 czerwca doszło do pożaru hali z chemikaliami. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono , że pożarem jest objęty cały magazyn o pow 800 mkw , w którym są składowane pojemniki z substancją ropopochodną. Po zabezpieczeniu terenu akcji podano dwa prądy gaśnicze piany na palące się pojemniki. Po przyjeździe na teren akcji dodatkowych zastępów straży pożarnej podano jeszcze dodatkowe dwa prądy gaśnicze piany oraz prądy gaśnicze wody. W akcji wzięło udział 12 zastępów straży pożarnej.

11Poszukiwanie topielca ul. Borki

20-21 lipiec na akwenie Borki trwały poszukiwania mężczyzny, który wg relacji świadków wszedł do wody i już nie wypłynął. Poszukiwania trwały dwa dni. Drugiego dnia płetwonurkowie wyłowili ciało mężczyzny.

 

 

 

13Wybuch gazu ul. Chopina

W dniu 23 października doszło do wybuchu, a następnie pożaru i zawalenia się kamienicy przy ulicy Chopina. Zadaniem strażaków było najpierw ugaszenie pożaru poddasza połączone z ewakuacją mieszkańców. Po zakończeniu tych czynności 3 osoby zostały uznane na zaginione i trwała akcja odgruzowania kamienicy i jej przeszukiwania. Po wielogodzinnych działaniach 81 zastępów straży pożarnej natrafiono na zwłoki 3 osób.

2 komentarze

  • gaga

    ,,fajni chlopcy ,,tylko chyba miasto nie potrafi docenic tego co robia i to za darmo, i strazacy z OSP szopienice sie nie doczekaja remontu tej straznicy!!! P.prezydencie wziol bys sie za to , bo juz im 2 lata obiecuja!!

  • DS

    Miasto zapewniło Nas, że przebudowa zacznie się już w tym roku. Niestety Urząd nie dotrzymał innej obietnicy dotyczącej zakupu nowego samochodu, który zastąpiłby 30 letniego Jelcza. Jednostka próbuje we własnym zakresie zdobyć milion złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *