poniedziałek, 15 kwietnia

Rada Dzielnicy Szopienice-Burowiec uchwaliła swój budżet na rok 2015. Za mało konkretów?

W dniu 21 października 2014 r. (wtorek) o w godzinach 17:00 – 18:30 odbyła się V sesja Rady Dzielnicy Szopienice-Burowiec (Rady Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec).

Uchwała nr 26/IV/05/2014 dotyczyła rozdysponowania przez Radę Dzielnicy kwoty 150 000 PLN w roku 2015. Uchwalono, że kwota zostanie przeznaczona na:

– 95 000,00 PLN na budowę ścieżki rekreacyjno-trekkingowej od ul. Sosnowieckiej do
ul. Brynicy, realizowanej przez MZUiM w Katowicach;
– 35 000,00 PLN na wsparcie finansowe imprez kulturalnych odbywających się na
terenie RJP Nr 15;
– 10 000,00 PLN na wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem Rady np: wydanie
mapy informacyjnej, nagrody na konkursy i turnieje;
– 10 000,00 PLN przeznaczyć na rezerwę.

Uważamy, że uchwalony budżet jest mało konkretny, gdyż znalazło się w nim tylko jedno jasno określone zadanie (budowa ścieżki rekreacyjno-trekkingowej, która de facto powinna być realizowana z budżetu miasta, a nie rady dzielnicy). Po za tym we „wsparciu finansowym imprez kulturalnych” brak jest konkretnych wydarzeń kulturalnych (czy chodzi o dofinansowanie już odbywających się cyklicznie imprez, czy może propozycja zorganizowania nowych wydarzeń? jakich?). Wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem Rady np: wydanie mapy informacyjnej, nagrody na konkursy i turnieje również nie zawierają konkretnych zapisów – o jakie turnieje i konkursy chodzi (sportowe, edukacyjne, szkolne, miejskie, dla dzieci czy dla dorosłych?). Wątpliwości budzi brak informacji na temat kryteriów i trybu doboru projektów do budżetu jednostki, spośród wszystkich wniosków, zgłoszonych przez mieszkańców i różne instytucje.

Publicznie zadajemy pytanie: czy przeznaczenie przez radę 2/3 całego budżetu na budowę ścieżki będzie równoznaczne z przekazaniem prawie 100 000 PLN do MZUiM-u (Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów), który według zapisu ma realizować projekt? Niepokój budzi również kwota inwestycji, bowiem nie uzasadniono jej w uchwale.

Porównując budżet uchwalony przez radę dzielnicy w Szopienicach-Burowcu z budżetami innych jednostek – np. Janowa-Nikiszowca – można stwierdzić, iż da się inaczej i w konkretniejszy sposób rozdysponować budżet jednostki. Co WY, jako Czytelnicy, sądzicie o tej sprawie?

h

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *