Halina Lerman – polska malarka i graficzka, związana z Szopienicami, gdzie przez wiele lat mieszkała i prowadziła swoją pracownię. Urodziła się 22 lipca 1928 roku w Szopienicach.
Była córką Niemki Elżbiety z d. Loos i Polaka, Wiktora Wawro, byłego hallerczyka i powstańca śląskiego, który w okresie międzywojennym był urzędnikiem w Urzędzie Gminy w Szopienicach.
Jako nastolatka, podczas wojny, długi czas spędziła na Dolnym Śląsku u ciotki, której mąż był nadzorcą dóbr hrabiów Yorck von Wartenburg, zaangażowanych w działalność antyhitlerowską.
Po wojnie, w 1947 roku, rozpoczęła studia na powołanym katowickim oddziale grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Uczęszczała m.in. na zajęcia do pracowni Aleksandra Raka, Rafała Pomorskiego, Józefa Mroszczaka i Bogusława Góreckiego. Po studiach została przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków i nie tylko korzystała ze wsparcia ZPAP, ale i sama czynnie wspierała jego działalność. Brała udział w wielu organizowanych przez związek wystawach zbiorowych oraz plenerach, a nawet osobiście często wyjazdy te organizowała.
Kilkanaście lat pełniła funkcję członka Zarządu katowickiego oddziału ZPAP oraz jego skarbnika. Przez lata pracowała przede wszystkim jako projektant graficzny i tworzyła wielokroć nagradzane projekty dla wielu śląskich firm i instytucji. Podejmowała się różnych zleceń, m.in. projektowała plakaty, afisze, druki reklamowe, opakowania, logo firm, stoiska targowe czy reklamy na tramwajach, a także katowickie neony i murale. Najszerzej jednak znana była ze swojego kolorowego i radosnego malarstwa, które przyniosło jej popularność i wielu wielbicieli. Artystka bowiem chciała wiedzieć świat piękny i kolorowy, zarażając widzów swoim optymizmem.
Do ulubionych tematów malarki należały zaułki południowych miast z kamiennymi domami, kolorowymi okiennicami, suszącym się praniem lub mnóstwem kwiatów, które były tematem do malarskiej gry płaszczyzn barwnych. Wyjątkowego temperamentu i indywidualnego charakteru nadawała większości jej obrazów pełna energii, budująca wyraziste faktury technika malowania przy użyciu szpachli, a nie pędzli. Jej sprawne technicznie, zrozumiałe i przeważnie optymistyczne w wyrazie obrazy zawsze cieszyły się powodzeniem u prywatnych kolekcjonerów w Polsce, a także poza jej granicami. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Zmarła 20 marca 2013 roku w Katowicach. Od 15 października 2014 r. jej imieniem jest nazwany skwer pomiędzy ulicami Wiosny Ludów i L. Zamenhofa.
* Biogram Haliny Lerman pochodzi ze strony BIP Urzędu Miasta Katowice: LINK
* Fotografia Haliny Lerman pochodzi ze strony ZPAP: LINK