piątek, 21 czerwca

Już w sobotę 17 maja odsłonięcie muralu inspirowanego twórczością Haliny Lerman

Projekt HALINKA

Muzeum Historii Katowic oraz Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów

 zapraszają w sobotę 17 maja 2014 r. o godz. 16.00 do centrum Szopienic

 na uroczyste przekazanie katowiczanom muralu Marty Abramowicz i Vana

oraz barwne rozpoczęcie Nocy Muzeów 2014.

Mural inspirowany twórczością Haliny Lerman wiąże pozytywne oddziaływanie sztuki z aktywnością na rzecz wspólnego dobra. Tu pełne kolorów, wywiedzione z obrazów kaskady kwiatów i zieleni mobilizują młodą dziewczynę do bezinteresownej „partyzantki ogrodowej”: barwnej i ekologicznej rewitalizacji postindustrialnych ruin dawnej Huty Uthemanna w Szopienicach, będącej symbolem zarówno rozkwitu, jak i upadku okolicy. Mamy nadzieję, iż dzięki takiemu – młodzieńczemu, nieco anarchizującemu – podejściu do sztuki i historii mural ten może trafić do wyobraźni młodych ludzi, może coś dobrego zapoczątkować w dzielnicy…

Mural przygotowany jako wydarzenie towarzyszące wystawie To tylko kolor! Halina Lerman (1928-2013) oraz tegorocznej odsłonie Katowice Street Art Festival znajduje się na bocznej ścianie dawnego kina „Blask” i jeszcze dawniejszego, bo przedwojennego, kina „Helios”, przy ul. Wiosny Ludów 1, (naprzeciwko kościoła pw. św. Jadwigi) w Katowicach-Szopienicach. W trakcie uroczystości m.in. koncert na trąbce w wykonaniu Grzegorza Szczyrby.

Program Nocy Muzeów 2014 : www.mhk.katowice.pl

Zapraszamy!!!

LOGO_KOLOR-01                                      logo

2 komentarze

  • antyignorant

    Panie Michale, coz za ignorancja…Pisze pan o muralu, w takim razie ja sie pytam, gdzie informacja o tym kto jest autorem muralu ? Dzieki niemu powstaje to co powstaje, wiec szczytem niekompetencji jest jego pominiecie.

    • Michał Bulsa

      Cały tekst to informacja prasowa, otrzymana przez portal Szopienice.org od Muzeum Historii Katowic, tak więc uwagi co do treści należałby kierować pod ten adres. Co do autorstwa muralu – jest informacja (wytłuszczona): „Muzeum Historii Katowic oraz Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów zapraszają w sobotę 17 maja 2014 r. o godz. 16.00 do centrum Szopienic na uroczyste przekazanie katowiczanom muralu Marty Abramowicz i Vana oraz barwne rozpoczęcie Nocy Muzeów 2014″. Proszę na drugi raz czytać uważnie i nie zarzucać od razu niekompetencji ignorancji. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *