sobota, 20 lipca

Ulice i Place Katowic

W październiku ukazał się, wydany przez oficynę Prasa i Książka, album poświęcony katowickim ulicom i placom, w którym można znaleźć historie kilkudziesięciu, spośród ponad 1000, katowickich ulic i placów. Album zawiera m.in. prezentacje szopienickich ulic: ks. bpa Herberta Bednorza, Obrońców Westerplatte i Wiosny Ludów, przy których to autor współpracował z administratorem portalu Szopienice.ORG i Parafią Ewangelicko-Augsburską w Katowicach-Szopienicach.

Autorem tekstu jest Michał Bulsa, student historii UŚ, zdjęcia współczesne są autorstwa m.in. Piotra Tabaczyńskiego, byłego górnika kopalni Staszic. Autorem wstępu jest Henryk Waniek, zaś wśród blisko 700 ilustracji zamieszczono kilkanaście planów miasta, jakie powstały w ciągu 100 lat – od 1859 r. do 1957 r. Książka zawiera mnóstwo dat, faktów bardziej i mniej znanych.

– Chcieliśmy, by książka była nie tylko atrakcyjna, ale i wartościowa. A wartość tej pozycji polega nie tylko na tym, że jest to pierwsze od 1993 roku tak przekrojowe wydawnictwo o mieście, ale również na tym, że jest to pierwsze w ogóle, które Katowice przedstawia w granicach po 1975 r. – mówi Grzegorz Grzegorek, redaktor i wydawca albumu.

W 2012 roku mija 15 lat od założenia Agencji Specjalistycznej Prasa i Książka, 10 lat od debiutu książkowego jej właściciela oraz 5 lat od wprowadzenia marki Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek.

 

Polecamy powyższą publikację, warto mieć ją w swojej domowej biblioteczce 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *